Recykling
Nie bądź egoistą, zostań ekoistą
O co chodzi z tym recyklingiem?
W Naturativ tworzymy kosmetyki prawdziwie naturalne. Według zasad naszego certyfikatora Nature, używamy do komponowania naszych kosmetyków wyłącznie surowców naturalnych, pochodzenia naturalnego i identycznych z naturalnymi (dotyczy to wyłącznie konserwantów, które oryginalnie występują w naturze lecz nie jesteśmy w stanie pozyskać ich z roślin w ilości jakiej przemysł kosmetyczny i spożywczy ich potrzebuje).
Ale nie tylko skład, ale też rodzaj opakowania i sposób pakowania kosmetyków jest pod lupą świadomych konsumentów. Współczesny kosmetyk musi być bliski i bezpieczny zarówno dla człowieka, jak i natury.
Od zawsze przyświecała nam idea holistycznego podejścia do dostarczanego Wam produktu. Wybieramy tylko naturalne składniki, tworzymy skuteczne urzekające formulacje umieszczając produkt w ekologicznym, łatwym do przetworzenia opakowaniu. Dlatego naszych kosmetyków nie znajdziecie w czarnych buteleczkach i kolorowych słoikach, choć ich wygląd sami bardzo lubimy, ale w opakowaniach recyklingowalnych, oszczędnych i prostych do utylizacji . Nasze kosmetyki pakujemy w białe szkło i biały plastik (tylko w polipropylen lub polietylen - to plastiki doskonale nadające się do wielokrotnego przetworzenia) oraz w opakowaniach airless i pompki, aby utrzymać najwyższa higienę. Unikamy też, przy większych opakowaniach dodatkowego pakowania butelki lub słoika w kartonik. Nawet jeden z naszych kremów do twarzy (bestsellerowy Krem 360AOX), ponieważ jest zapakowany w 100 ml airless, nie ma "wierzchniego" opakowania, ponieważ wszelkie informacje mieszczą się na butelce.
Krem w szklanym słoiczku? Żel w brązowej plastikowej butelce? Wokół rodzajów opakowań narosło mnóstwo mitów, jak ten, że szkło jest zawsze lepsze niż plastik. Tymczasem plastik plastikowi nierówny, a tzw. ślad środowiskowy plastiku nie zawsze musi być najgorszy. Może on być np. mniejszy niż dla szkła (ze względu na mniejsze zużycie energii na przetworzenie i transport - szkło jest ciężkie).
Warto wiedzieć, że:
-
Opakowanie ze szkła kolorowego, zwłaszcza czarnego i bardzo dekorowanego nie trafi do recyklingu. Opakowania czarne nie są w ogóle rozpoznawalne przez maszyny sortujące, więc do recyclingu się nie nadają, a huty szkła nie chcą kupować stłuczki ze szkła kolorowego.
-
Opakowania kosmetyczne z PET - z ładnego przezroczystego plastiku w wielu kolorach, w tym brązowego imitującego szkło farmaceutyczne, nie są w EU praktycznie przetwarzane. Recycling PET dla opakowań kosmetycznych właściwie nie istnieje za względu na brak ekonomicznego uzasadnienia takiego procesu. Opakowania z PET po napojach są bardzo pożądane przez firmy dokonujące ich przetworzenia na nowy surowiec, a opakowania z PET po kosmetykach niestety - nie. Ten plastik trafia do spalarni lub na wysypisko.
-
Opakowanie ekologiczne to takie, które nie tylko można przetworzyć, ale są w danym rejonie świata stworzone odpowiednie/efektywne systemy zbiórki i recyklingu dla danego typu opakowań. Plastik PP i HDPE taki właśnie jest, i można go przetwarzać do 10-ciu razy.
-
Ważne jest, aby konsument mógł łatwo wyrzucić opakowanie, aby było jak największe prawdopodobieństwo jego szczęśliwej dalszej drogi życia po reinkarnacji :) .
Poniżej instrukcja "rozbioru" opakowań Naturativ.
Pamiętaj, zerwij etykietę - klej, którego używamy sprawia, że etykieta trwa na opakowaniu w każdych warunkach, ale ... bardzo łatwo ją oderwać, to ważne dla prawidłowego rozpoznania opakowania przez maszyny sortujące. Wyrzuć etykietę do pojemnika z plastikiem.