Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Cały regulamin sklepu internetowego www.Naturativ.pl znajdziesz tu
0
Testowanie kosmetyków na zwierzętach to wciąż gorący temat – 8 rzeczy, które trzeba wiedzieć
21.09.2018

Testowanie kosmetyków na zwierzętach to wciąż gorący temat – 8 rzeczy, które trzeba wiedzieć

Jako marka certyfikowanych kosmetyków naturalnych jesteśmy cruelty free. Wraz z Ewą Starzyk, ekspertem z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, zostaliśmy zaproszeni przez Pytanie na Śniadanie do eksperckiej rozmowy o testach kosmetyków na zwierzętach, o tym jak to wygląda w Unii Europejskiej i na świecie.

 

W rozmowie wzięła udział Magda Hajduk – właścicielka Naturativ, która nie tylko od lat śledzi zmiany legislacyjne związane z zakazem testowania kosmetyków  na zwierzętach, ale też propaguje świadome wybory kosmetyków, których powstanie nie było okupione cierpieniem zwierząt.

 

„Jeszcze na jeden dzień przed udziałem w programie PnŚ myślałam, że deklarowanie na opakowaniach, stronie www, w ulotkach faktu, iż kosmetyki Naturativ nie są testowane na zwierzętach jest bez sensu. Są przecież produkowane w Polsce i sprzedawane głównie w krajach  Unii Europejskiej m.in. w Szwecji, Finlandii, Danii, Włoszech i Belgii, gdzie od 2013 roku obowiązuje całkowity zakaz testowania kosmetyków oraz surowców kosmetycznych na zwierzętach.

 

Niemniej skoro dyskusja o testach na zwierzętach rozgorzała w mediach, zadałam sobie sprawę, że informowanie klientów o tym fakcie,  jest ważne, gdyż mimo prawa unijnego, marki decydujące się na wejście do sklepów w Chinach przyzwalają na  testowanie swoich kosmetyków na zwierzętach. Widzę potrzebę informowania i podkreślania, że Naturativ nie jest obecny w Chinach (i nie będzie do czasu zmiany prawa) i oczywiste jest, że nie testujemy produktów na zwierzętach” – podkreśla Magda.

 

Rozmowę, która 17 września odbyła się w studiu Pytania na Śniadanie, można obejrzeć pod linkiem:

 

 

 

Udział w programie śniadaniowym i dyskusja wokół tego tematu zainspirowała nas do tego, żeby podzielić się wiedzą i przedstawić Wam kilka ważnych faktów, których warto mieć świadomość przy zakupie kosmetyków.

 

#1

 

Wedle szacunków światowej organizacji Cruelty Free International do testowania kosmetyków wykorzystywanych jest rocznie PONAD 500 000 ZWIERZĄT na całym świecie.

 

#2

 

Nadal, jak podają Wysokie Obcasy, w 80 % krajów na świecie testuje się kosmetyki na zwierzętach, bo to tania i szybka metoda.

 

 

#3

 

Nie ma w obrocie substancji, które nie były testowane na zwierzętach, ale od 11 marca 2013 roku w Unii Europejskiej obowiązuje całkowity zakaz testowania na zwierzętach zarówno kosmetyków jak i surowców używanych do ich produkcji. Przepisy zabraniają również importu oraz sprzedaży testowanych kosmetyków jak i składników do ich produkcji. 

 

#4

 

Wciąż używamy w przemyśle kosmetycznym substancji, które kiedyś były testowane na zwierzętach. Tego już nie zmienimy, ale dzięki obowiązującemu na terenie Unii Europejskiej zakazowi, od 11 marca 2013 roku, żeby wpisać nowy surowiec do rozporządzenia kosmetycznego należy go przetestować metodami alternatywnymi. Prace nad tymi metodami są zaawansowane. Wyzwanie stanowi fakt, że metody alternatywne nie dają dobrych profili toksykologicznych. Ale stosuje się metody in vitro, in silico.  Na dziś, niedoskonałością metody in vitro jest brak możliwości badania interakcji między tkankami, narządami i działania ogólnoustrojowego.

 

#5

 

Badania kosmetyków na zwierzętach są wymagane, żeby wejść na rynek chiński. Przy czym jest to wymagane tylko w przypadku wejścia na półki sklepowe, nie dotyczy to sprzedaży w internecie. Z tego powodu - sklepy w Chinach dla Naturativ odpadają, czekamy na zmianę chińskiego prawa, co prawdopodobnie kiedyś nastąpi.

 

#6

 

Na dzień dzisiejszy oznacza to, że są marki powszechnie znane, które sprzedają produkty w sklepach w Chinach  i testowały swoje kosmetyki na zwierzętach, choć nie we własnych, ale w chińskich laboratoriach.

 

#7

 

Wraz z wejściem w życie zakazu testowania kosmetyków i ich składników na zwierzętach z etykiet większości kosmetyków w UE zniknęło oznakowanie nietestowania na zwierzętach/cruelty free. Pamiętajcie, że jego brak nie oznacza, że kosmetyk czy jego składniki były testowane na zwierzętach. Po prostu przy obowiązującym całkowitym zakazie umieszczanie na etykiecie kosmetyku takiej informacji jest uważane w EU za wprowadzanie w błąd. Pytanie, czy słusznie?

 

#8

 

W maju 2018 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wezwał polityków wszystkich krajów do wprowadzenia globalnego zakazu testowania kosmetyków na zwierzętach oraz zakazu sprzedaży składników na nich testowanych. Unia chce, by takie przepisy weszły w życie do 2023 roku. Oznacza to, że  politycy z UE zobowiązują się podjąć konkretne działania w kierunku uznania dobrostanu zwierząt za jeden z priorytetów.

 

 

Przyszłość branży kosmetycznej jawi się pod znakiem cruelty free. Wyeliminowanie procederu testowania kosmetyków na zwierzętach jest możliwe i zależy tak naprawdę od każdego z nas. Od naszych wyborów. Jeśli do tej pory nie zastanawialiście się nad tym aspektem Waszych kosmetycznych wyborów, to zachęcamy do wgłębienia się w temat i zweryfikowania Waszych decyzji zakupowych.

 

Rabat -10% na zakupy!