Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Cały regulamin sklepu internetowego www.Naturativ.pl znajdziesz tu
0
Slow nie oznacza powoli, tylko w zgodzie ze sobą
17.05.2019

Slow nie oznacza powoli, tylko w zgodzie ze sobą

Slow life to nie powolność dla powolności. To nie lenistwo. To rytm życia, który pasuje do nas samych. Z którym nam dobrze, z którym nadążamy ze wszystkim.

 

Z jednej strony codzienna pogoń sprawia, że gubimy małe radości, nie doceniamy najprostszych przyjemności i zasobów, które mamy wokół. Z drugiej, są osoby, które nie zwalniają tempa, a mają czas na wszystko, są szczęśliwe i spełnione. Jak to jest? Można to porównać do zasady „Niko Niko” w slow joggingu. Otóż ta zasada jest taka – slow jogging jest wtedy, kiedy poruszasz się w tempie umożliwiającym swobodną rozmowę bez zadyszki. Oznacza to, że dla jednych będzie to tempo 5 km /h, dla innych, zaprawionych w aktywności fizycznej, to może być 10 km/h. W przypadku slow life możemy powiedzieć, że żyjesz slow, kiedy jesteś uważny. Nie robisz wszystkiego powoli, ale robisz to uważnie. Jeśli więc wyszedłeś na spacer, to dostrzegasz co się dzieje wokół, czujesz zapach natury czy powiew wiatru na policzku.

 

W tamtym roku opublikowaliśmy pierwszy w Polsce kompleksowy raport o slow life Polaków. Raport opracowaliśmy na podstawie badania na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie Polaków. Dowiedzieliśmy się, że pojęcie „slow life” jest znane 27% Polaków. Najczęściej badani łączą je z życiem bez pośpiechu, skupianiem się na przeżywaniu „tu i teraz”, życiową harmonią oraz równowagą pomiędzy pracą zawodową i obowiązkami, a życiem prywatnym i odpoczynkiem. Jeśli zaś chodzi o stopień realizacji tego podejścia w swoim życiu, to w skali od 0 do 10, Polacy wskazali na 5,76. Nieźle. Ale dużo jeszcze przed nami.  

 

Co nam przeszkadza żyć slow?

 

Jak to zwykle z przeszkadzaniem bywa – są to przekonania. Jak wynika z naszego raportu, do tych najczęściej wymienianych przez Polaków zaliczamy takie:

 

Życie zgodnie z ideą slow life:

 

• wiąże się ze sporymi kosztami, jest drogie (17% wskazań)

• jest ciężkie do wdrożenia, wymaga zmiany stylu życia (17% wskazań)

• to styl życia, na który niewiele osób jest w stanie sobie pozwolić (16% wskazań)

• jest raczej dla młodych (14% wskazań)

• mogą sobie na nie pozwolić ludzie, którzy już karierę mają za sobą i konsumują teraz życie (14% wskazań)

 

Jeśli są wśród nich Twoje przekonania, to z pewnością ciężko Ci będzie prowadzić życie uważne i świadome.

 

Prawda jest taka, że w chwili, w której postanawiasz żyć z refleksją nad tym, co robisz, co kupujesz, jak gotujesz, jak pracujesz czy podróżujesz wchodzisz na drogę życia w rytmie slow. Pamiętaj - nigdy nie zaczniesz, jeśli nie zaczniesz od małych kroków. Wybierz obszar, o którym na samą myśl robi ci się przyjemnie, i tam wprowadź uważność. Chcesz podpowiedzi? Spróbuj zgrać się z rytmem natury. Tak wspaniale się składa, że targi zaczynają być pełne świeżych owoców i warzyw, las pachnie lasem, drzewa są zielone, słońce wcześnie wschodzi. To są gotowe zaproszenia do życia slow. Skorzystaj z nich. Może zaczniesz od wstawania 15 minut wcześniej, po to, żeby w spokoju zrobić sesję wdechów i wydechów, a potem zrelaksowana napić się kawy,  czy zaparzyć szklankę ziół? Może również  zwrócisz uwagę na to, co i w jakich ilościach jesz? Więcej świeżych warzyw, kasz i nasion? Kiedy, jeśli nie teraz?! Zastanów się, co warto zmienić / zrobić, żeby Twoje życie bardziej Ci odpowiadało, było zgodne z Twoimi wartościami, dawało Ci radość i satysfakcję. I zrób pierwszy krok.

Rabat -10% na zakupy!