Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Cały regulamin sklepu internetowego www.Naturativ.pl znajdziesz tu
0
Rola toniku w codziennej pielęgnacji
13.06.2019

Rola toniku w codziennej pielęgnacji

Tonik powraca do łask. Był moment, że trochę go pomijałyśmy w codziennej pielęgnacji, ale na szczęście znowu zagościł w kobiecych łazienkach.

 

Zacznijmy od tego, czym jest tonik?

 

Tonik to preparat kosmetyczny w postaci płynu stworzony na bazie wody, do której dodaje się substancje nawilżające, aktywne, ekstrakty roślinne, związki zapachowe, a ponieważ zawiera dużo wody – dla naszego bezpieczeństwa dodaje się związki zabezpieczające przed rozwojem drobnoustrojów czyli konserwanty. 

Fazę wodną może stanowić zwykła woda, wody mineralne, termalne lub hydrolaty. Niektóre hydrolaty bardzo ładnie pachną, dlatego po ich użyciu w recepturze, nie ma potrzeby dodatkowego perfumowania toniku.

Substancje nawilżające, roślinne ekstrakty i związki aktywne dobiera się zgodnie z przeznaczeniem toniku - w zależności od tego, do jakiego typu cery jest przeznaczony.

Toniki do cery suchej i wrażliwej będą zawierały substancje nawilżające i łagodzące. Toniki do cery tłustej i mieszanej będą zawierały substancje normalizujące wydzielanie sebum i matujące.

Można też tak skonstruować recepturę, że tonik będzie odpowiedni do każdego typu skóry. 

Do odpowiedniego pH – w okolicach 5,5 doprowadzamy tonik najczęściej przy użyciu kwasu mlekowego lub cytrynowego. Obydwa to związki z grupy alfahydroksykwasów (AHA).

 

Do czego służy tonik?

 

Zgodnie z nazwą –  tonik służy do tonizowania czyli wyciszania, kojenia i odświeżania skóry.

Jest absolutnie niezbędny w czasie demakijażu i nigdy nie należy go pomijać.

Zwykle makijaż zmywamy mleczkiem, olejkiem do demakijażu, niektórzy używają delikatnych żeli do mycia twarzy. Wszystkie te zabiegi są prawidłowe i potrzebne, aby skutecznie usunąć z twarzy zanieczyszczenia z otoczenia, podkład, puder, korektory, cienie, róż, rozświetlacze, bronzery i pomadkę. Ufff.

Tak należy robić, bo ogólnie mówiąc „brud” i kosmetyki do makijażu należą do grupy zanieczyszczeń  tłustych i tylko preparaty tłuste jak olejki czy emulsje (mleczka, śmietanki) są w stanie skutecznie je usunąć. W myśl zasady podobne rozpuszcza się w podobnym.

Tyle tylko, że praktycznie każdy taki proces oczyszczania podnosi pH skóry w stronę bardziej zasadową, a naturalny jej odczyn jest lekko kwaśny i tu jest właśnie rola toniku.

Pomimo wielu zalet toniku nie należy go stosować samodzielnie, jako jedynego kosmetyku usuwającego makijaż. Zwłaszcza mowa to o makijażu wodoodpornym! Nie poradzi sobie z tym zadaniem. Jest to kosmetyk na bazie wody. Nie uda mu się rozpuścić tłustego makijażu. Zmyje pierwszą warstwę zanieczyszczeń, a reszta nadal pozostanie na skórze.

 

Wspomnijmy jeszcze o płynach micelarnych. One również doskonale usuwają brud i resztki makijażu ale zawierają środki powierzchniowo czynne – niezbędne do wytworzenia miceli, dzięki którym płyn skutecznie usuwa zanieczyszczenia tłuste i nietłuste.

Do niedawna uważano, że demakijaż płynem micelarnym jest kompletny. Ostatnie doniesienia mówią, że sam płyn micelarny potrafi przesuszyć naskórek. Zaleca się więc po jego zastosowaniu tonizować skórę – tonikiem.

Tonik przywraca więc naturalne pH skóry. Tonizuje ją, odświeża, ale przede wszystkim przywraca jej naturalny odczyn.

 

Kiedy stosować tonik?

 

Bardzo ważne jest tonizowanie skóry wieczorem, po demakijażu, ale również rano.

Warto go użyć po umyciu twarzy żelem lub samodzielnie, zanim nałożymy krem na dzień.

Można go również stosować do odświeżenia skóry w ciągu dnia. Zwłaszcza jeśli jest podany w wygodnej formie - w rozpylaczu.

Chociaż nie jest to żelazną zasadą, ale dobrze jest wybierać tonik i mleczko z tej samej linii pielęgnacyjnej co pozostałe stosowane kosmetyki. Wtedy ich działanie jest synergiczne. Wzajemnie się uzupełnia, a pielęgnacja staje się bardziej efektywne.

 

Na zakończenie

 

Tonik jest kosmetykiem tonizującym, kojącym zakańczającym oczyszczanie skóry. 

Stosujemy go zawsze na zakończenie, czyli:

  1. Rano – po przemyciu twarzy wodą, przed nałożeniem kremu przecieramy twarz, szyję i dekolt płatkiem nasączonym tonikiem. Jeśli jest w atomizerze – spryskujemy twarz, szyję i dekolt. Resztę, która nie wchłonęła się – wycieramy płatkiem kosmetycznym. 
  2. Wieczorem – po oczyszczeniu twarzy z makijażu mleczkiem, żelem lub płynem micelarnym. Koniecznie!
  3. W razie potrzeby - w ciągu dnia, aby odświeżyć i nawilżyć twarz.

Nowoczesny tonik potrafi nie tylko regulować pH skóry, zapewnić jej również odpowiednie nawilżenie, jeśli trzeba zmatowienie, odżywienie, potrafi tez działać odmładzająco. Prócz tego doskonale przygotowuje skórę do przyjęcia składników aktywnych zawartych w późniejszej pielęgnacji np. w kremach, serum, maseczkach. To bardzo wartościowy kosmetyk.

 

Renata Piotrowska -  R&D  Manager, Naturativ

Rabat -10% na zakupy!