Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Cały regulamin sklepu internetowego www.Naturativ.pl znajdziesz tu
0
O co chodzi ze skórą wrażliwą i jak ją pielęgnować?
04.10.2018

O co chodzi ze skórą wrażliwą i jak ją pielęgnować?

Kiedyś uważano, że skóra wrażliwa to odrębny typ skóry. Właściwie nadal istnieją takie klasyfikacje. Okazało się jednak, że uwrażliwić może się każda skóra: sucha, mieszana, a często też tłusta.  

 

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

 

Pojęcie skóry wrażliwej jest dość nieprecyzyjne. Ogólnie opisuje się ją jako skórę delikatną skłonną do podrażnień pod wpływem różnych czynników. Dlaczego? Ponieważ ma uszkodzoną czy osłabioną funkcję barierową, tzw. ochronny hydrolipidowy płaszcz skóry. Skóra z uszkodzoną barierą naskórkową wygląda jak sito. Ma dziury, przez które wnikają czynniki zewnętrze i powodują jej podrażnienie, a nawet reakcje zapalne.

 

U osób o niewydolnych mechanizmach obronnych skóra reaguje podrażnieniem. Podrażnienie powoduje produkcję neuropeptydów, czyli białek sygnalizujących komórkom naskórka pojawienie się "obcego". Neuropeptydy wyprodukowane w nadmiarze aktywują komórki naskórka, które chcąc pozbyć się wroga, wydzielają mediatory reakcji zapalnych.

 

Bariera ochronna zdrowej skóry powinna być nieprzepuszczalna. Jak mur. Jest zbudowana w taki sposób, żeby chronić głębsze warstwy naskórka i skóry właściwej przed bodźcami z zewnątrz. Ochrona to podstawowa jej funkcja.

 

Ponieważ skóra jest największym organem naszego ciała, ma bardzo dużą powierzchnię kontaktu ze światem zewnętrznym, więc łatwo można narazić ją na zanieczyszczenia. A środowisko, w którym żyjemy zawiera coraz więcej związków drażniących. Naskórek, który miał stanowić barierę nie do pokonania, coraz częściej przepuszcza przez swoją granicę więcej niż powinien. Dlatego, m. in. mamy wybuch objawów cery wrażliwej, chociaż częściej przyznają się do niej kobiety niż mężczyźni.

 

Skóra wrażliwaNajczęstsze objawy nadwrażliwości skóry

 

Dermatolodzy dzielą kliniczne objawy nadwrażliwości na obiektywne i subiektywne. Objawy obiektywne, to takie które widać, a więc zaczerwienienie, widoczne przesuszenie, czasem złuszczanie, grudki, obrzęk.

 

Objawy subiektywne czyli neurosensoryczne, są związane z odczuciem, nie zawsze je widać. Do nich zaliczamy uczucie pieczenia, swędzenia, sciągania, kłucia, pewnego dyskomfortu, a niekiedy nawet bólu - czyli wszystko to, co czujemy, ale jeśli o tym nie powiemy lekarz i otoczenie tego nie zauważy. One występują najczęściej, a nasilenie i odczuwanie tych objawów może być różne u różnych osób. Jest to związane z liczebnością i wrażliwością odkrytych niedawno na zakończeniach nerwowych receptorów TRPV, o których więcej poniżej.

 

Jakie są przyczyny skóry wrażliwej?

 

Dokładna przyczyna postępującej wrażliwości jest trudna do ustalenia. Skóra wrażliwa może mieć podłoże genetyczne, chorobowe jak np. w przypadku atopowego zapalenia skóry czy trądziku różowatego, ale również podłoże hormonalne, np. w czasie ciąży, menstruacji czy menopauzy. Ważnym czynnikiem uwrażliwiającym jest również stres.

 

Odkrycie receptorów TRPV może częściowo tłumaczyć hipotezy mówiące o związku nadwrażliwości skóry z wrażliwością ludzi. Receptory TRPV znajdują się na neuronach i na komórkach naskórka. Reagują na czynniki chemiczne, zawarte np. w kosmetykach, proszkach do prania. Po ich podrażnieniu dochodzi np. do zaczerwienia. Ta reakcja powoduje wytwarzanie neuroprzekaźników, a tak się dzieje prawdopodobnie przy pobudzeniu układu nerwowego, czyli w stresie. Jest nawet nowy termin "neurozapalenie" mówiący o zjawisku pobudzenia komórek układu nerwowego i naskórka w stresie. Dlatego często w sytuacjach stresowych nasza skóra staje się nadwrażliwa.

 

Co może wpływać na zaostrzenie nadwrażliwości?

 

Środowisko, w którym żyjemy jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dotyczy to również powietrza, jakim oddychamy. Zamiast wyrywać chwasty - stosujemy agresywne  środki do ochrony roślin nie tylko na polach uprawnych, ale również wokół domu. Substancje w nich zawarte trafiają do wód gruntowych, a potem do warzyw, owoców, zbóż – słowem do naszego pożywienia. Do tego mało śpimy, bo jesteśmy zaganiani. Pozornie wydaje się to niezwiązane, ale prócz wnikania czynników drażniących bezpośrednio, przez uszkodzony naskórek - nasza dieta i sposób życia bardzo wpływa na stan naszej skóry i jej reakcje.

 

Kolejny czynnik to suche powietrze, np. w klimatyzowanych pomieszczeniach. Skóra dostaje też niezły wycisk w samolocie, gdzie jest narażona na gwałtowne zmiany ciśnienia, temperatury oraz wilgotności. Warto zadbać o ochronę naskórka szczególnie przy długich lotach.

 

Przyjacielem naszej skóry nie są też ogrzewające wnętrza  kaloryfery, kominki, pompy cieplne. Już sama zima jest bardzo ciężkim czasem dla nadwrażliwego naskórka. Właśnie wtedy występuję najwięcej zaostrzeń, ponieważ mamy do czynienia z dużymi zmianami temperatury. W pomieszczeniach jest ciepło i sucho, a na zewnątrz mroźno, wietrznie i niekiedy słonecznie. O ile pamiętamy o filtrach UV latem, zimą już raczej nie. A przecież słonce odbija się od białego śniegu i bezlitośnie drażni nadwrażliwych – do tego mróz i uciekająca przez dziury w woda z naskórka.

 

Twarda woda, kosmetyki, a w przypadku atopowego zapalenia skóry nawet pot – to czynniki które też nasilają zmiany zapalne.

 

Różnica między nadwrażliwością a alergią

 

Kluczową różnicą jest  czas reakcji na dany bodziec czy substancję. Skóra wrażliwa reaguje na bodźce bardzo szybko, zwykle tez łatwiej dochodzi do siebie.

 

Zmiany alergiczne pojawiają się z opóźnieniem. Po 12-72 godzinach od momentu kontaktu z alergenem. Alergia jest też nieco szerszym pojęciem i wynika z braku odporności nie tylko skóry, ale całego organizmu.

 

Należy również pamiętać o reakcjach krzyżowych, kiedy to reakcja skórna występuje po kontakcie z alergenem z jedzenia, leków, pyłków roślin, odchodów roztoczy (kurz), sierści zwierząt czy wreszcie substancji chemicznych.

 

O ile możemy oduczyć skórę wrażliwą reagowania na czynniki drażniące, bo istnieje metoda „hartowania skóry” (ten proces przeprowadzamy pod okiem specjalisty, nie sami!) – o tyle w przypadku składnika uczulającego sprawa się nieco komplikuje. Powstaje bowiem tzw. pamięć immunologiczna. To znaczy, że jeżeli uczulimy się na jakiś czynnik, np. rumianek, to obojętnie gdzie go spotkamy – w rumiankowej herbacie, w kremie do twarzy, w leku czy w powietrzu – raczej zawsze na niego zareagujemy. Warto więc takiego czynnika uczulającego generalnie unikać.

 

No dobrze, zrobiło się groźnie. Pomyślmy więc, jak sobie z tym wszystkim poradzić.

 

Pielęgnacja skóry wrażliwej

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

 

Skóra wrażliwa, ze względu na swoją nadwrażliwość jest niezwykle trudna i wymagająca w pielęgnacji. Główną zasadą jest unikanie lub minimalizowanie czynników drażniących i odbudowywanie naruszonej bariery naskórkowej czyli zaklejanie wspomnianych dziur.

 

Warto też redukować ilość używanych kosmetyków. Używać takich, które łagodzą objawy, nie zawierają barwników, zapachów, konserwantów lub zawierają łagodne i mają też niewiele składników aktywnych, za to zawierają substancje łagodzące.

 

Wybór takich kosmetyków nie jest łatwy i zwykle odbywa się metodą prób i błędów, ale kiedy je  znajdziemy i wiemy, że nam służą, nie podrażniają, ale koją i przynoszą ulgę, warto się ich trzymać i nie zmieniać zbyt często. Nadmierne eksperymentowanie nie jest dobrym rozwiązaniem dla skóry wrażliwej.

 

Kolejną drogą jest szukanie kosmetyków hipoalergicznych, ale tutaj ważna uwaga! Stwierdzenie „hipoalergiczny” należy dobrze rozumieć. Jest to produkt, przy produkcji którego dołożono wszelkich starań, aby jego formuła miała minimalny potencjał alergizujący.

 

Nie istnieją substancje, które nigdy nikogo nie uczulą. Tym bardziej, że są to indywidulane reakcje każdego organizmu. Jedną osobę uczuli rumianek, na drugą będzie działał kojąco. 

 

Jedyne co możemy zrobić, to wyeliminować ze składów składniki o potencjale alergizującym takie jak: barwniki, zapachy (można wybrać tzw. zapachy hipoalergiczne czyli nie zawierające potencjalnych 26 alergenów), niektóre konserwanty, drażniące detergenty. Takimi kosmetykami są produkty marki Naturativ z linii Hipoalergicznej do Ciała oraz linii dla dzieci doskonałej również dla  dorosłych.

 

Mycie ciała

 

Generalnie nie poleca się stosowania wody, szczególnie chlorowanej. Trzeba przestawić się na stosowanie bardzo łagodnych żeli/ szamponów. Dobrze jeśli oprócz łagodnych substancji myjących zawierają one w składzie inne substancje łagodzące, np. prebiotyki, ekstrakty, kondycjonery, związki nawilżające i re-natłuszczające. Takim produktem jest Szampon marki Naturativ z linii dla dzieci z powodzeniem używany również przez dorosłych.

 

Warto też do kąpieli wlać nieco olejku czy oliwki. Doskonała będzie Oliwka dla Dzieci Naturativ lub Olejek do ciała z serii Hipoalergicznej.

 

Mycie twarzy - raczej nie wodą

 

Polecane są płyny micelarne  szczególnie ważne przy wrażliwej cerze tłustej i mieszanej np. łagodny Płyn Miceralny Naturativ oraz mleczka i toniki – przy wrażliwej cerze suchej. Przykłady takiego mleczka i toniku, to Mleczko do Demakijażu Naturativ oraz oparty na wodach roślinnych przywracający skórze właściwe pH Tonik Naturativ.

 

Przy demakijażu należy pamiętać, aby nie pocierać zbyt mocno naskórka. On tego nie lubi.

 

Pielęgnacja ciała i twarzy

 

Bardzo korzystne są kosmetyki o dużej zawartości lipidów. Masła do ciała z naturalnymi tłuszczami i emolientami np. Hipoalergiczne Masło do Ciała Naturativ z hipoalergicznym subtelnym zapachem oraz bogactwem maseł i olejów roślinnych: olejem oliwkowym, masłem babassu, shea i kakaowym. Balsamy do ciała z zwartością lipidów, substancji łagodzących, prebiotyków np. Balsam dla dzieci Naturativ. Szukajmy produktów bezzapachowych lub z zapachem hipoalergicznym, takich jak powyższe masło czy Hipoalergiczny Balsam do Ciała Naturativ.

 

Przy pielęgnacji twarzy najbardziej cenione są kremy o prostych składach. Najlepiej natłuszczające i nawilżające przez lipidy. Czyli kremy trochę bardziej treściwe – przypominające balsamy. Do tego hipoalergiczne i łagodzące.

 

Makijaż i nadwrażliwa skóra

 

Mając skórę nadwrażliwą w kwestii makijażu kierujemy się tą samą zasadą co w pielęgnacji twarzy.  Szukamy produktów mineralnych, hipoalergicznych lub naturalnych.  Najlepiej nieperfumowanych i pełnych naturalnych substancji pielęgnujących. Taki jest organiczny certyfikowany makijaż marki ZUII Organics.

 

Renata Piotrowska, R&D Manager Naturativ, 10.2018

 

 

Rabat -10% na zakupy!