
Odświeżają, odprężają, nawilżają i tonizują. Szczególnie przydatne w czasie upału, w klimatyzowanym biurze, w samolocie, czy w innych wymagających momentach. Mowa oczywiście o wodnych mgiełkach do twarzy i ciała, zwanych także hydrolatami. Na czym polega ich fenomen, czym właściwie są i za co kobiety je uwielbiają?
Wiele kobiet nie wyobraża sobie już bez nich codziennej pielęgnacji. Hydrolaty, w większości składają się z wody ale jest to woda o wyjątkowych właściwościach. Korzystanie wpływa nie tylko na skórę ale również na nasze samopoczucie.
Hydrolaty, czyli…?
Hydrolaty, to naturalne wody kwiatowe lub roślinne, które powstają w czasie produkcji olejków eterycznych, w wyniku destylacji z parą wodną różnych części roślin. Do procesu używa się całych roślin lub ich części (np. liści, kwiatów). Hydrolaty powstają jako produkt uboczny w tym procesie. Tak uważano do niedawna, ponieważ głównie chodziło o uzyskanie olejku eterycznego. Po odkryciu doskonałych właściwości pielęgnacyjnych „wody podestylacyjnej” zaczęto zwracać większą uwagę również na ten produkt.
Jak wygląda otrzymywanie hydrolatów?
Podczas procesu destylacji, para wodna wchodzi w ścisły kontaktz materiałem roślinnym. Związki rozpuszczalne w wodzie przechodzą do roztworu, a te nierozpuszczalne trafiają do olejku eterycznego. Na zakończenie procesu oddziela się olejek eteryczny od wody. Tak powstaje woda podestylacyjna czyli hydrolat, zawierający wszystkie cenne substancje pielęgnacyjne z roślin oraz śladowe ilości olejku eterycznego. Dlatego niektóre hydrolaty pachną! Piszę niektóre, bo nie wszystkie. Zwykle pachną bardziej subtelnie ale mogą tez przybierać zupełnie nowe nuty zapachowe. Natura ma nieograniczone możliwości.
Z racji tego, ze hydrolaty mają nieco inny skład niż olejek mogą mieć tez inne działanie niż analogiczny olejek ale wszystkie są bardzo delikatne i mogą być stosowane bezpośrednio na skórę. Dodatkowo warto wiedzieć, że mają pH bardzo zbliżone do pH naszej skóry, można więc używać ich jako toniku.
W Naturativ mamy dwa hydrolaty zapakowane w opakowania z atomizerem, które aplikuje się w postaci wodnej mgiełki - z kwiatu pomarańczy czyli neroli drugą oraz drugą z róży damasceńskiej.
Prawdziwy hydrolat jest zawsze naturalny, gdyż powstaje tylko przy produkcji olejku eterycznego.
Nie można otrzymać go poprzez wymieszanie olejku eterycznego z wodą, ponieważ w hydrolacie znajdują się związki, których nie znajdziemy w żadnym olejku. Proces destylacji rozdziela obydwie te frakcje i tym samym pozwala na całkowite wykorzystanie różnych rodzajów związków aktywnych.
Nie należy również mylić go z wodami aromatyzowanymi, z dodatkiem kompozycji zapachowej.
Te, wprawdzie mogą pięknie pachnieć ale nie mają wartości kosmetycznej, którą ma hydrolat. Hydrolaty najczęściej są bezbarwnym płynem o subtelnym i delikatnym zapachu. Warto dobrać go odpowiednio do rodzaju cery. Jeżeli masz skórę suchą, naczynkową, wrażliwą i dojrzałą, sięgnij po naturalną wodę z płatków róży damasceńskiej, np. Różana mgiełka do twarzy i ciała Naturativ ma działanie łagodzące i przeciwzapalne. Doskonale nawilży i odświeży skórę, a także wspomoże jej ukrwienie i złagodzi podrażnienia. Posiadaczki cery przetłuszczającej się i zanieczyszczonej powinny sięgnąć po wodę z kwiatów gorzkiej pomarańczy (neroli), np. Pomarańczowa mgiełka do twarzy i ciała Naturativ, która działa ściągająco, antybakteryjnie i reguluje pracę gruczołów łojowych.
Jak stosować hydrolaty?
Hydrolaty, czyli wody kwiatowe mogą być stosowane jako mgiełki bezpośrednio na skórę w celu jej nawilżenia i odświeżenia w ciągu dnia oraz zawsze kiedy czujemy taką potrzebę, przed wykonaniem makijażu jak i po, w celu jego utrwalenia. Są również świetnym tonikiem do codziennego oczyszczania cery. Ponadto możemy ich także użyć:
- zamiast wody, np. do rozrobienia suchych masek do twarzy,
- na ciało po depilacji, w celu złagodzenia podrażnień,
- na włosy, które potrzebują nawilżenia, oraz nadania im subtelnego, pięknego zapachu,
- jako okład na oczy, szczególnie ten różany przyniesie ulgę i ukojenie dla zmęczonych i zaczerwienionych oczu. Wystarczy nasączyć nim dwa płatki kosmetyczne i położyć na 10-15 minut na zamknięte powieki,
- do spryskiwania pościeli i aromatyzowania pomieszczeń, okażą się prawdziwą ucztą dla zmysłów,
- można tez mieszać ze sobą różne hydrolaty – warto tu kierować się zapachem i właściwosciami
Wody kwiatowe dzięki szerokiemu zastosowaniu zasługują na naszą uwagę. Mogą być stosowane do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Dobrze dobrane nawilżą, odświeżą, oczyszczą i odżywią skórę. Złagodzą zaczerwienienia, wspomogą w regeneracji naskórka, dodadzą świeżości i blaski skórze. Naturalny hydrolat jest łagodny także dla wrażliwej i skłonnej do alergii skóry.