Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Dołącz do grona naszych Stałych Klientów, wyróżnianych specjalnymi rabatami, promocjami i prezentami.

Cały regulamin sklepu internetowego www.Naturativ.pl znajdziesz tu
0
Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?
04.12.2019

Czy kosmetyki naturalne są skuteczne?

Czy kosmetyki naturalne działają? 

 

Zacznijmy od definicji kosmetyku naturalnego

Dla przeciętnego konsumenta odróżnienie prawdziwie naturalnego kosmetyku od kosmetyku, który jedynie podaje się za naturalny jest trudne. Wielu producentów wykorzystuje popularność słów „naturalny” czy „ekologiczny” nazywając tak swoje produkty,  a bazując  na fakcie  obecności w ich składzie zaledwie kilku naturalnych składników. W kosmetyku prawdziwie naturalnym, każdy z jego składników musi być surowcem roślinnym lub mineralnym stosunkowo mało przetworzonym, a z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych  jest  tylko kilka  np. wosk pszczeli, lanolina, surowce na bazie mleka  - czyli te pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Najbardziej pożądane są surowce z certyfikatem eko świadczącym o pochodzeniu surowca i dopuszczającym ten surowiec do używania w kosmetykach naturalnych. Roślinne komponenty kosmetyków naturalnych powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być pozyskiwane w procesach tzw. „zielonej chemii”.

 

Zasady komponowania kosmetyków naturalnych określają wytyczne  Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy.  Bazując na tych zasadach powstało w Europie kilkanaście certyfikacji kosmetyków naturalnych, ale niestety nie powstała jedna oficjalna europejska certyfikacja.  Organizacje certyfikujące to rzetelne firmy (np. francuski  Eco-Cert, niemieckie BDiH, brytyjskie Soil Association, międzynarodowy Natrue), lecz są to instytucje prywatne lub stowarzyszenia i certyfikacja w nich kosztuje. Nie mamy ujednoliconej certyfikacji unijnej dla kosmetyków naturalnych. 

 

W internecie, również w tekstach opublikowanych na naszym blogu, można znaleźć informacje o tym, jakie substancje nie powinny znaleźć  się w kosmetykach naturalnych oraz jak czytać skład INCI (międzynarodowa nomenklatura dla składników kosmetycznych) umieszczanym, zgodnie z prawem,  na opakowaniu każdego kosmetyku. Czytanie składów kosmetyków nie jest jednak  łatwe, a nazwy INCI nie są jednoznaczne. Jest bardzo wiele składników kosmetycznych, które mają tę samą nazwę INCI,  a mogą być naturalne lub syntetyczne, np. PARFUM może oznaczać syntetyczną lub naturalną kompozycję zapachową.

I tu z pomocą przychodzi certyfikat. Certyfikat gwarantuje nie tylko naturalność ale i jakość składników. Certyfikator sprawdza bowiem każdy surowiec użyty do produkcji kosmetyku: z czego był pozyskany, jakość materiału startowego, sposób produkcji, czystość. Przyznając certyfikat, certyfikator kontroluje też miejsce, gdzie kosmetyk jest produkowany. Sprawdza jak przechowywane są surowce. Czy naturalne składniki nie mieszają się z nienaturalnymi, czy nie ma możliwości pomyłki przy pobieraniu surowców (w jednym zakładzie produkcyjnym mogą być produkowane kosmetyki naturalne i nienaturalne). Certyfikat to gwarancja dla klienta, że ma w ręku kosmetyk prawdziwie naturalny. Kosmetyki Naturativ posiadają certyfikat Natrue. 

 

Poczujmy, że kosmetyki naturalne działają

 

Kosmetyki w  naturalne posiadają w swoim składzie o wiele więcej aktywnych substancji niż kosmetyki konwencjonalne. Praktycznie każdy składnik w nich zawarty,  a nie tylko substancje aktywne,  odżywczo działa na skórę. 

W kremach i balsamach  konwencjonalnych, surowce aktywne biologicznie stanowią tylko pewien procent składu. W kosmetykach naturalnych zawartość substancji aktywnych jest taka sama, a reszta emulsji -  faza wodna  i olejowa, a nawet substancje pomocnicze, niosą w sobie wiele wartości dla skóry. 

 

Faza wodna

Większość kosmetyków pielęgnacyjnych jest emulsją, a wiec zawiera w swoim składzie wodę i tłuszcze.  W kosmetykach jest  to woda  zdemineralizowana, ale  czasem woda mineralna lub hydrolaty. Hydrolaty mają właściwości dezynfekujące, tonizujące, łagodzące oraz zwiększają wilgotność skóry przygotowując ją do lepszego wchłaniania substancji czynnych i lipidów. Kosmetyki naturalne chętnie skłaniają się ku hydrolatom.  Np. w kosmetykach Naturativ i sklepie www.naturativ.pl hydrolaty znajdziemy w następujących kosmetykach: serum-ekoamułki oraz kosmetykach do oczyszczania twarzy Naturativ.

 

Faza olejowa

Faza tłuszczowa w kosmetykach naturalnych, to oleje i masła roślinne pozyskiwane w wyniku prowadzonego na zimno  tłoczenia surowców.  Nie są one poddawane dalszej obróbce.  Z tego powodu wykazują  działanie nie tylko jak typowe środki natłuszczające, ale także jako cenne źródło substancji biologicznie aktywnych: witamin, steroli, enzymów. 

 

Substancje aktywne

Kosmetyki naturalne używają w takim samym stopniu substancji aktywnych jak  i kosmetyki „konwencjonalne”. A owe roślinne substancje czynne podają w koktajlu innych roślinnych substancji, które umożliwiają związkom aktywnym  lepszą penetrację do głębszych warstw skóry i same w sobie są źródłem witamin, minerałów i innych substancji pozytywnie działających na skórę. Najlepsze światowe laboratoria od kilkunastu lat pracują nad super efektywnymi naprawczymi, przeciwzmarszczkowymi, odżywczymi substancjami naturalnymi. Naturativ współpracuje z tymi laboratoriami i na bazie surowców od nich pochodzących tworzy zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne. Oprócz tego w kosmetykach naturalnych używamy całego bogactwa czystych roślinnych ekstraktów i olejów znanych ze swych cudownych właściwości kosmetycznych od tysięcy lat. 

 

Substancje pomocnicze: emulgatory i substancje tworzące pożądaną konsystencję

W kosmetykach naturalnych substancje emulgujące to nisko przetworzone  substancje roślinne, które siłą rzeczy, dzięki niskiemu przetworzeniu  mogą zachować pozytywny wpływ rośliny, z której są zrobione, na skórę. I tak się dzieje. Producenci naturalnych emulgatorów tworzą takie surowce, które oprócz właściwości emulgujących mają właściwości pielęgnacyjne.

 

Konserwanty

W kosmetykach naturalnych stosujemy konserwanty identyczne z naturalnymi, głównie te, które używane są do konserwowania żywności. 

 

Substancje zapachowe

Dozwolone są wyłącznie naturalne olejki eteryczne lub kompozycje z nich zbudowane. Olejki eteryczne  są źródłem substancji aktywnych i co ciekawsze, jako jedne z niewielu substancji stosowanych w kosmetykach, mają zdolność przenikania w głąb skóry.

 

Sposób przygotowania kosmetyków naturalnych

Aby surowiec był dopuszczony do używania w kosmetyku naturalnym musi być pozyskany z rośliny w procesie, który jak najmniej zmienia jego pierwotną strukturę. Są to  procesy fizyczne: np. wyciskanie, destylacja parą wodną, rozpuszczanie. Składniki kosmetyków naturalnych są jak ekologiczne jedzenie –  nisko przetworzone i pozbawione zbędnych dodatków. Naturalne kosmetyki używają surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych. Są  one wolne od zanieczyszczeń chemicznych. 

Produkty naturalne nadal bardzo często kojarzone są z mało efektywnymi wyrobami o niezbyt  atrakcyjnych walorach sensorycznych. Nic bardziej mylnego.  Do ich wytwarzania potrzebna jest olbrzymia wiedza technologiczna, a ich receptury  bazują na szerokiej  ofercie aktywnych  surowców  naturalnych.

Surowce aktywne, których używamy do produkcji kosmetyków NATURATIV  są tak samo, jak te używane w konwencjonalnych kosmetykach, przebadane  metodami in-vivo i in-vitro. Ich działanie na skórę jest udokumentowane. 

Nie należy kosmetyków naturalnych i organicznych, które powstały w nowoczesnych laboratoriach, mylić z kosmetykami przygotowywanymi w domu. Kosmetyki naturalne  są  równie efektywne  jak  kosmetyki konwencjonalne, a pod niektórymi względami mogą je nawet przewyższać.

 

Różnice w kosztach produkcji

Na fakt, że kosmetyki naturalne są droższe wpływa głównie koszt surowców. Praktycznie wszystkie najtańsze surowce kosmetyczne są niedozwolone w produkcji kosmetyków naturalnych lub mogą być używane w niskim procencie. Oleje roślinne są kilka razy droższe od oleju mineralnego, a te z ekologicznym certyfikatem potrafią być kilkukrotnie droższe od tych bez certyfikatu. Produkcja też jest droższa bo wymaga większej pieczołowitości  i uwagi.  Kosmetyki naturalne potrafią być kapryśne w produkcji. 

 

Nowe trendy

Przed producentami kosmetyków naturalnych staje dziś nowe zadanie. W obliczu faktu, że kosmetyków prawdziwie naturalnych jest na rynku coraz więcej, równie ważna jak ich naturalność, zaczyna być ich jakość i efektywność. Nie wystarcza już sama zasada kompozycji takiego kosmetyku, coraz większe znaczenie mają jego właściwości: skuteczność zawartych substancji aktywnych,  konsystencja, wchłanianie,  długotrwały efekt. Takie kosmetyki znajdziemy w marce Naturativ i sklepie www.naturativ.pl.

 

Magda Hajduk

Twórczyni kosmetyków NATURATIV

Rabat -10% na zakupy!