
Czy kosmetyki naturalne działają?
Zacznijmy od definicji kosmetyku naturalnego
Dla przeciętnego konsumenta odróżnienie prawdziwie naturalnego kosmetyku od kosmetyku, który jedynie podaje się za naturalny jest trudne. Wielu producentów wykorzystuje popularność słów „naturalny” czy „ekologiczny” nazywając tak swoje produkty, a bazując na fakcie obecności w ich składzie zaledwie kilku naturalnych składników. W kosmetyku prawdziwie naturalnym, każdy z jego składników musi być surowcem roślinnym lub mineralnym stosunkowo mało przetworzonym, a z substancji pochodzenia zwierzęcego dozwolonych jest tylko kilka np. wosk pszczeli, lanolina, surowce na bazie mleka - czyli te pozyskiwane bez szkody dla zwierząt. Najbardziej pożądane są surowce z certyfikatem eko świadczącym o pochodzeniu surowca i dopuszczającym ten surowiec do używania w kosmetykach naturalnych. Roślinne komponenty kosmetyków naturalnych powinny pochodzić z kontrolowanych upraw i być pozyskiwane w procesach tzw. „zielonej chemii”.
Zasady komponowania kosmetyków naturalnych określają wytyczne Komitetu Ekspertów Produktów Kosmetycznych przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy. Bazując na tych zasadach powstało w Europie kilkanaście certyfikacji kosmetyków naturalnych, ale niestety nie powstała jedna oficjalna europejska certyfikacja. Organizacje certyfikujące to rzetelne firmy (np. francuski Eco-Cert, niemieckie BDiH, brytyjskie Soil Association, międzynarodowy Natrue), lecz są to instytucje prywatne lub stowarzyszenia i certyfikacja w nich kosztuje. Nie mamy ujednoliconej certyfikacji unijnej dla kosmetyków naturalnych.
W internecie, również w tekstach opublikowanych na naszym blogu, można znaleźć informacje o tym, jakie substancje nie powinny znaleźć się w kosmetykach naturalnych oraz jak czytać skład INCI (międzynarodowa nomenklatura dla składników kosmetycznych) umieszczanym, zgodnie z prawem, na opakowaniu każdego kosmetyku. Czytanie składów kosmetyków nie jest jednak łatwe, a nazwy INCI nie są jednoznaczne. Jest bardzo wiele składników kosmetycznych, które mają tę samą nazwę INCI, a mogą być naturalne lub syntetyczne, np. PARFUM może oznaczać syntetyczną lub naturalną kompozycję zapachową.
I tu z pomocą przychodzi certyfikat. Certyfikat gwarantuje nie tylko naturalność ale i jakość składników. Certyfikator sprawdza bowiem każdy surowiec użyty do produkcji kosmetyku: z czego był pozyskany, jakość materiału startowego, sposób produkcji, czystość. Przyznając certyfikat, certyfikator kontroluje też miejsce, gdzie kosmetyk jest produkowany. Sprawdza jak przechowywane są surowce. Czy naturalne składniki nie mieszają się z nienaturalnymi, czy nie ma możliwości pomyłki przy pobieraniu surowców (w jednym zakładzie produkcyjnym mogą być produkowane kosmetyki naturalne i nienaturalne). Certyfikat to gwarancja dla klienta, że ma w ręku kosmetyk prawdziwie naturalny. Kosmetyki Naturativ posiadają certyfikat Natrue.
Poczujmy, że kosmetyki naturalne działają
Kosmetyki w naturalne posiadają w swoim składzie o wiele więcej aktywnych substancji niż kosmetyki konwencjonalne. Praktycznie każdy składnik w nich zawarty, a nie tylko substancje aktywne, odżywczo działa na skórę.
W kremach i balsamach konwencjonalnych, surowce aktywne biologicznie stanowią tylko pewien procent składu. W kosmetykach naturalnych zawartość substancji aktywnych jest taka sama, a reszta emulsji - faza wodna i olejowa, a nawet substancje pomocnicze, niosą w sobie wiele wartości dla skóry.
Faza wodna
Większość kosmetyków pielęgnacyjnych jest emulsją, a wiec zawiera w swoim składzie wodę i tłuszcze. W kosmetykach jest to woda zdemineralizowana, ale czasem woda mineralna lub hydrolaty. Hydrolaty mają właściwości dezynfekujące, tonizujące, łagodzące oraz zwiększają wilgotność skóry przygotowując ją do lepszego wchłaniania substancji czynnych i lipidów. Kosmetyki naturalne chętnie skłaniają się ku hydrolatom. Np. w kosmetykach Naturativ i sklepie www.naturativ.pl hydrolaty znajdziemy w następujących kosmetykach: serum-ekoamułki oraz kosmetykach do oczyszczania twarzy Naturativ.
Faza olejowa
Faza tłuszczowa w kosmetykach naturalnych, to oleje i masła roślinne pozyskiwane w wyniku prowadzonego na zimno tłoczenia surowców. Nie są one poddawane dalszej obróbce. Z tego powodu wykazują działanie nie tylko jak typowe środki natłuszczające, ale także jako cenne źródło substancji biologicznie aktywnych: witamin, steroli, enzymów.
Substancje aktywne
Kosmetyki naturalne używają w takim samym stopniu substancji aktywnych jak i kosmetyki „konwencjonalne”. A owe roślinne substancje czynne podają w koktajlu innych roślinnych substancji, które umożliwiają związkom aktywnym lepszą penetrację do głębszych warstw skóry i same w sobie są źródłem witamin, minerałów i innych substancji pozytywnie działających na skórę. Najlepsze światowe laboratoria od kilkunastu lat pracują nad super efektywnymi naprawczymi, przeciwzmarszczkowymi, odżywczymi substancjami naturalnymi. Naturativ współpracuje z tymi laboratoriami i na bazie surowców od nich pochodzących tworzy zaawansowane kosmetyki pielęgnacyjne. Oprócz tego w kosmetykach naturalnych używamy całego bogactwa czystych roślinnych ekstraktów i olejów znanych ze swych cudownych właściwości kosmetycznych od tysięcy lat.
Substancje pomocnicze: emulgatory i substancje tworzące pożądaną konsystencję
W kosmetykach naturalnych substancje emulgujące to nisko przetworzone substancje roślinne, które siłą rzeczy, dzięki niskiemu przetworzeniu mogą zachować pozytywny wpływ rośliny, z której są zrobione, na skórę. I tak się dzieje. Producenci naturalnych emulgatorów tworzą takie surowce, które oprócz właściwości emulgujących mają właściwości pielęgnacyjne.
Konserwanty
W kosmetykach naturalnych stosujemy konserwanty identyczne z naturalnymi, głównie te, które używane są do konserwowania żywności.
Substancje zapachowe
Dozwolone są wyłącznie naturalne olejki eteryczne lub kompozycje z nich zbudowane. Olejki eteryczne są źródłem substancji aktywnych i co ciekawsze, jako jedne z niewielu substancji stosowanych w kosmetykach, mają zdolność przenikania w głąb skóry.
Sposób przygotowania kosmetyków naturalnych
Aby surowiec był dopuszczony do używania w kosmetyku naturalnym musi być pozyskany z rośliny w procesie, który jak najmniej zmienia jego pierwotną strukturę. Są to procesy fizyczne: np. wyciskanie, destylacja parą wodną, rozpuszczanie. Składniki kosmetyków naturalnych są jak ekologiczne jedzenie – nisko przetworzone i pozbawione zbędnych dodatków. Naturalne kosmetyki używają surowców roślinnych z kontrolowanych upraw ekologicznych. Są one wolne od zanieczyszczeń chemicznych.
Produkty naturalne nadal bardzo często kojarzone są z mało efektywnymi wyrobami o niezbyt atrakcyjnych walorach sensorycznych. Nic bardziej mylnego. Do ich wytwarzania potrzebna jest olbrzymia wiedza technologiczna, a ich receptury bazują na szerokiej ofercie aktywnych surowców naturalnych.
Surowce aktywne, których używamy do produkcji kosmetyków NATURATIV są tak samo, jak te używane w konwencjonalnych kosmetykach, przebadane metodami in-vivo i in-vitro. Ich działanie na skórę jest udokumentowane.
Nie należy kosmetyków naturalnych i organicznych, które powstały w nowoczesnych laboratoriach, mylić z kosmetykami przygotowywanymi w domu. Kosmetyki naturalne są równie efektywne jak kosmetyki konwencjonalne, a pod niektórymi względami mogą je nawet przewyższać.
Różnice w kosztach produkcji
Na fakt, że kosmetyki naturalne są droższe wpływa głównie koszt surowców. Praktycznie wszystkie najtańsze surowce kosmetyczne są niedozwolone w produkcji kosmetyków naturalnych lub mogą być używane w niskim procencie. Oleje roślinne są kilka razy droższe od oleju mineralnego, a te z ekologicznym certyfikatem potrafią być kilkukrotnie droższe od tych bez certyfikatu. Produkcja też jest droższa bo wymaga większej pieczołowitości i uwagi. Kosmetyki naturalne potrafią być kapryśne w produkcji.
Nowe trendy
Przed producentami kosmetyków naturalnych staje dziś nowe zadanie. W obliczu faktu, że kosmetyków prawdziwie naturalnych jest na rynku coraz więcej, równie ważna jak ich naturalność, zaczyna być ich jakość i efektywność. Nie wystarcza już sama zasada kompozycji takiego kosmetyku, coraz większe znaczenie mają jego właściwości: skuteczność zawartych substancji aktywnych, konsystencja, wchłanianie, długotrwały efekt. Takie kosmetyki znajdziemy w marce Naturativ i sklepie www.naturativ.pl.
Magda Hajduk
Twórczyni kosmetyków NATURATIV